W dniu 13 marca 2024 r. w Wałczu podczas II Konferencji Zielone Miasta została podpisana DEKLARACJA PONADREGIONALNEJ WSPÓŁPRACY MARSZAŁKÓW WOJEWÓDZTW ZACHODNIOPOMORSKIEGO, WIELKOPOLSKIEGO, LUBUSKIEGO i DOLNOŚLĄSKIEGO w zakresie utworzenia ogólnokrajowej bazowej sieci wodorowej na fundamencie Baltic Sea Hydrogen Collector.
Mając na uwadze trudny przedwyborczy czas, Deklarację jako pierwsi podpisali przedstawiciele dwóch Urzędów Marszałkowskich województw Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego:
- Anna Bańkowska członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego,
- Jacek Bogusławski członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
- Uroczyste podpisanie odbyło się w obecności interesariuszy inicjatywy w sprawie ponadregionalnej współpracy na rzecz wodoru (zdjęcie) tj.:
- Barbary Michalskiej, Wiceprezydent m. Świnoujście,
- Piotra Kosowicza, Prezesa Zarządu Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej z siedziba w Świnoujściu,
- prof. dr hab. inż. Pawła Fucia, Przedstawiciela Rektora Politechniki Poznańskiej, Przewodniczącego Rady Naukowej Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej z siedzibą w Świnoujściu,
- prof. US dr hab. Marzeny Frankowskiej, Prezes Zarządu Klastra METALIKA dla Przemysłu / Uniwersytet Szczeciński, Członkini Rady Naukowej Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej z siedzibą w Świnoujściu;
- Macieja Żebrowskiego, Burmistrza m. Wałcz.
Premier Polski na Szczycie Bezpieczeństwa Energetycznego Morza Bałtyckiego w Kopenhadze, w sierpniu 2022 r. przyjął zaproponowaną wówczas koncepcję Bałtyckiego Szkieletu Wodorowego i złożył deklarację dalszej współpracy w celu jej realizacji.
Potencjał gospodarczy i infrastrukturalny zachodnich województw Polski odzwierciedla w całości europejską wizję współpracy operatorów energii, magazynów wodoru oraz infrastruktury portowej krajów europejskich. Wpisuje się on również kompletnie w europejski zróżnicowany układ możliwości importu i dystrybucji wodoru łącząc klastry przemysłowe, porty i doliny wodorowe z regionami o dużym zapotrzebowaniu – kładąc podwaliny pod przyszłe dostawy wodoru na dużą skalę. Ma to znaczący wpływ na rozwój wielu podmiotów w łańcuchu wartości produkcji, dystrybucji i zastosowania wodoru.
Sygnatariusze niniejszej Deklaracji zwracają szczególną uwagę na podejmowanie wspólnych postępowań wzbudzających synergię działań mających na celu wzmocnienie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez zwiększenie potencjału integracji transgranicznej odnawialnych źródeł energii, do czego przyczyni się jak najszybsze doprowadzenie do zgłoszenia przez krajowego operatora infrastruktury sieci przesyłowej gazu tj. spółki Gaz-System S.A. akcesu włączenia Polski do Inicjatywy Bałtyckiego Szkieletu Wodorowego [Baltic Sea Hydrogen Collector (BHC)].
Włączenie polskiego potencjału przesyłowego i magazynowego do projektu powstania europejskiej sieci dystrybucji wodoru stanie się kluczowym krokiem na drodze do budowy krajowej gospodarki wodorowej na fundamencie ogólnokrajowej sieci wodorowej jako integralnej części bałtyckiego szkieletu wodorowego jak również zdywersyfikuje zależności energetyczne pozostałych Państw wschodniej i południowej części Europy.




Interesariusze inicjatywy w sprawie ponadregionalnej współpracy na rzecz wodoru (od lewej):
- prof. dr hab. inż. Paweł Fuć, Przedstawiciel Rektora Politechniki Poznańskiej, Przewodniczący Rady Naukowej Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej z siedzibą w Świnoujściu;
- Piotr Kosowicz, Prezesa Zarządu Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej z siedzibą w Świnoujściu;
- Barbara Michalska, Wiceprezydent m. Świnoujście;
- Anna Bańkowska członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego;
- Jacek Bogusławski członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
- prof. US dr hab. Marzeny Frankowskiej, Prezes Zarządu Klastra METALIKA dla Przemysłu / Uniwersytet Szczeciński, Członkini Rady Naukowej Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej z siedzibą w Świnoujściu;
- Macieja Żebrowskiego, Burmistrza m. Wałcz.