Dolina Wodorowa

Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa

Element 1

Idea działania

Dolina Wodorowa to określony obszar geograficzny, na którym wyprodukowany wodór znajduje zastosowanie więcej niż w jednym sektorze końcowym np. w mobilności, przemyśle i energetyce. Zazwyczaj obejmuje ona wielomilionową inwestycję, w skład której wchodzą wszystkie niezbędne etapy łańcucha wartości wodoru, od produkcji (często nawet dedykowanej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych) po późniejsze magazynowanie oraz jego transport i dystrybucję do różnych odbiorców.

Globalny proces transformacji energetycznej mający miejsce także w Polsce, wymaga bardzo dużej regionalnej aktywizacji i współpracy środowiska samorządowego, naukowego oraz biznesowego. Temu właśnie celowi ma służyć powołane Stowarzyszenie UZNAMSKO-WOLIŃSKA DOLINA WODOROWA.

Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa powstała w oparciu o obszar oddziaływania projektu spółki EcoEnergyH2 sp. z o. o. w Świnoujściu, który w ramach inwestycji celowej – projektu biznesowego, zmierza do stworzenia regionalnego obszaru rozwoju energetyki wodorowej. Ma on na celu opracowanie i wdrożenie w życie łańcucha technologicznego o kapitalnym, kluczowym, również transgranicznym oddziaływaniu.

Obejmie on produkcję wodoru w procesie elektrolizy wody pobieranej z kanału portowego (ujścia rzeki do morza) z wykorzystaniem odnawialnej „bałtyckiej” energii elektrycznej, rozwój zdolności importu i eksportu ciekłego wodoru LH2, podziemnego magazynowania gazowego wodoru, jak również jego dystrybucję lądową (stacje paliw) oraz samochodową i transportem kolejowym, także systemem gazociągów, np. na terenie miasta realizując bezpośrednią dostawę wodorociągiem do nowoczesnej elektrociepłowni miejskiej opalanej docelowo w 100% wodorem.

Szczególna lokalizacja sprzyja rozwojowi bunkrowania paliwem wodorowym statków oraz obszaru technologicznego Zero Emission Marine, tj. konstruowania i budowy nowoczesnych i innowacyjnych małych statków konstrukcji aluminiowej, z bez emisyjnym napędem wodorowym w oparciu o zielony wodór oraz ogniwa paliwowe, a także uczestniczenia w produkcji konstrukcji aluminiowych dla morskiej energetyki wiatrowej – secondary aluminium structure for offrshore.

Obszary rozwoju

Elementy energetyki
nisko i zero emisyjnej

  1. Naziemne magazynowanie skroplonego wodoru i jego regazyfikacja

  2. Bezemisyjna produkacja wodoru

  3. Naziemne technologiczne zbiorniki wodoru

  4. Podziemne magazynowanie wodoru

  5. Dystrybucja wewnętrzna oraz lądowa i morska wodoru

  6. Zero Emission Marine oraz Produkcja elementów dla morskiej energetyki wiatrowej

  7. Dostawa i dystrybucja morska wodoru

  8. Koncesja EccoEnergyH2 do rozpoznania soli kamiennej pod kątem podziemnego magazynowania wodoru

  9. Dystrybucja wodoru samochodowa, kolejowa oraz przesył na duże odległości

Wyjątkowość lokalizacyjna
Portu Świnoujście

Wyjątkowość miejsca (z ogromnym potencjałem obszaru transgranicznego oddziaływania) ukazuje zestawienie na terenie jednego miasta i portu Świnoujście ogromnego potencjału produkcji zielonego wodoru z wody zatokowej w procesie elektrolizy w powiązaniu z transportem morskim (importem i eksportem ciekłego wodoru LH2) oraz możliwością podziemnego magazynowania wodoru w kawernach solnych, umożliwiając również jego transport na odległości ograniczone jedynie zasięgiem istniejącego systemu infrastruktury gazociągów.

Oczekuje się, że wodór i paliwa pochodne wodoru odegrają kluczową rolę w umożliwieniu dekarbonizacji żeglugi i działalności morskiej. Opracowanie tych rozwiązań ma istotne znaczenie dla ułatwienia dalszej działalności innowacyjnej we wdrażaniu rozwiązań wodorowych w żegludze, a także w zmniejszaniu ryzyka przyszłych inwestycji.

Skalowalne rozwiązania bunkrowania zostaną najlepiej opracowane poprzez zademonstrowanie innowacyjnych systemów, które mogą dostarczać wodór do statków bezpiecznie, szybko i po niskich kosztach. Rozwojowi technicznemu tych projektów powinny towarzyszyć prace mające na celu zrozumienie podstawowych zjawisk fizycznych, opracowanie praktyk bezpieczeństwa, spełnienie istniejących i sugerowanie nowych wymagań regulacyjnych w razie potrzeby, zapewnienie odpowiedniej klasyfikacji opracowanych rozwiązań oraz ułatwienie szerokiego ich wdrożenia.

Aby zrealizować te ambicje, priorytetem jest również standaryzacja opracowanych rozwiązań inżynieryjnych. Takich jak tankowiec, przyłącza, dysze, a także protokołów tankowania.

Zasięg oddziaływania

Możliwości wykorzystania potencjału naukowo-badawczego Pomorza Zachodniego i przyległych obszarów transgranicznych do rozwoju gospodarki wodorowej oraz budowy gałęzi regionalnego oraz transgranicznego przemysłu wodorowego.

Historia powstania

Polska jako państwo Unii Europejskiej powinna uczestniczyć w budowie nowego systemu energetycznego i gospodarki opartej na niskoemisyjnych źródłach energii, aby wypełnić krajowe, europejskie i globalne cele klimatyczne. Rola wodoru w gospodarce, a szczególnie jego potencjał w dekarbonizacji przemysłu i transportu, nieustannie rośnie. Stworzenie nowoczesnego ekosystemu, który pozwoli zbudować łańcuch wartości gospodarki wodorowej oraz zintegrować w tym zakresie poszczególne sektory gospodarki wymaga współpracy licznych interesariuszy.

Działalność Spółki EcoEnergyH2 Sp. z o.o. jest efektem dostrzeżenia konieczności zaangażowania się w proces przyjaznej dla klimatu transformacji energetycznej w obszarze rozwoju europejskiego programu badań, szczególnie nad zielonym wodorem.

Transformacja w Unii Europejskiej w kierunku produkcji przemysłowej i powszechnego zastosowania czystego wodoru odbywać się będzie regionalnie w ramach tzw. „dolin wodorowych”, tj. ograniczonych obszarów wypełniających z sukcesem cały łańcuch technologiczny produkcji bezemisyjnego zielonego wodoru, oferując odpowiednią, akceptowaną przez rynek, końcową cenę zbytu wodoru.

Mając na uwadze perspektywę całego procesu „transformacji wodorowej” wybraliśmy na lokalizację „doliny wodorowej” miasto Świnoujście, uznając, że w tym mieście jesteśmy zdolni, z największym powodzeniem uzyskać synergię obszarów technologicznych, od etapu surowcowego poprzez produkcyjny aż do zastosowania wodoru, gwarantującą końcowy sukces wdrożenia przemiany energetycznej w życie codzienne społeczeństwa.

Koncepcja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem i przychylnością ze strony władz samorządowych miasta co stało się podstawą podpisania listu intencyjnego przez Piotra Kosowicza, Prezesa Zarządu Spółki EcoEnergyH2 oraz Gminę Świnoujście reprezentowaną przez Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza (List intencyjny powstania regionalnej UZNAMSKO-WOLIŃSKIEJ DOLINY WODOROWEJ).

List ten stał się wyrazem poparcia a jednocześnie wzmocnienia procesu rozwoju technologii wodorowych w regionie Uznamsko-Wolińskim oraz uzdrowiska Świnoujście.

Inicjatorami i sygnatariuszami Listu intencyjnego są Janusz Żmurkiewicz – Prezydent Miasta Świnoujście oraz Piotr Kosowicz – Prezes Zarządu Spółki EcoEnergyH2 Sp. z o. o. List został podpisany w obecności Barbary Michalskiej – Zastępcy Prezydenta oraz Kazimierza Frukacza, Prokurenta Spółki Alumare Sp. z o.o.

Podpisanie Listu intencyjnego jest wyrazem wspólnego zrozumienia konieczności podjęcia działań na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i budowy miejscowej gospodarki niskoemisyjnej w aspekcie zrównoważonego rozwoju.

Podpisanie Listu stworzyło niepowtarzalną szansę rozpoczęcia rozwoju regionu i wymagającego konkretnych przedsięwzięć odpowiadających na potrzeby społeczne w zakresie dążenia do wprowadzania bezemisyjnych i niskoemisyjnych technologii. Są to działania na rzecz ochrony środowiska, w tym propagowanie postaw proekologicznych, zwłaszcza wśród młodzieży, przedsiębiorców i społeczności lokalnych, dotyczących w szczególności ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego.

Po 7. miesiącach od podpisania Listu intencyjnego, Stowarzyszenie Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa zostało wpisanie do rejestru sądowego.