Energia odnawialna i jej wykorzystanie jako energii przyszłości – seminarium gospodarcze

News
14 maja 2024
Canadian Hydrogen Convention Cover

W dniu 22 kwietnia 2024 odbyło się w Kanadzie w Edmonton polsko–kanadyjskie seminarium gospodarcze pod tytułem Energia odnawialna i jej wykorzystanie jako energii przyszłości, w którym wziął udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Andrzej Szajna.

Odbyło się też spotkanie z władzami Prowincji Alberta.

W czasie seminarium „Polish–Canadian Hydrogen – collaboration and seeking opportunities” Prezydent wskazał, że Polska pozostaje kluczowym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo–Wschodniej (więcej o wizycie Prezydenta).

Canadian Hydrogen Convention

W konferencjach strategicznych wzięli udział m.in.: 

  • Andrzej Duda, Prezydent RP
  • Jonathan Wilkinson, Minister Energii i Zasobów Naturalnych, Rząd Kanady,
  • Seifi Ghasemi, prezes, prezes i dyrektor generalny Air Products,
  • Wielce Szanowna Danielle Smith, Premier, Rząd Alberty,
  • Nancy Southern, prezes i dyrektor generalny ATCO,
  • Yoshinori Kanehana, prezes Kawasaki Heavy Industries,
  • Nicolai Pogadl, Szef Niemieckiego Sekretariatu Partnerstwa Energetycznego z Kanadą, Kanadyjsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa Inc.,
  • Grzegorz Gałczyński, Menedżer Branż Strategicznych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu,
  • Ivette Vera-Perez, prezes i dyrektor generalny Kanadyjskiego Stowarzyszenia ds. Wodoru i Ogniw Paliwowych,
  • Alanna Hnatiw, burmistrz i przewodnicząca centrum wodorowego w regionie Edmonton w hrabstwie Sturgeon.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele polskich firm, start–upów oraz uczelni specjalizujących się w wytwarzaniu i wykorzystaniu energii wodorowej m.in. do celów energetycznych i transportowych. 

Był tam również Piotr Kosowicz prezes zarządu spółki EcoEnergyH2 oraz Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej z siedzibami w Świnoujściu.

Tegorocznym tematem przewodnim były:

  • przyspieszenie przyszłości Kanady w dziedzinie wodoru,  
  • przedstawienie uzasadnienia biznesowego nowych inwestycji  energetycznych w wytwarzanie wodoru na dużą skalę, 
  • postęp w zakresie wdrażania technologii wodorowych w celu realizacji zobowiązań w zakresie dekarbonizacji,
  • tworzenie krajowych i międzynarodowych możliwości eksportu w celu wzmocnienia pozycji Kanady jako światowego lidera w przemyśle  wodorowym.

Polska jest jednym z wiodących krajów na świecie pod względem ilości produkowanego wodoru. I choć polska produkcja wodoru wynosi 1 milion ton rocznie, co plasuje ją na trzecim miejscu jako producenta w Unii Europejskiej i piątym na świecie – nie produkuje wodoru zielonego lecz szary. Wodór jako tzw. zielony, który ma w przyszłości po transformacji energetycznej stać się powszechnym paliwem, musi zostać importowany lub od nowa, dodatkowo wyprodukowany.

Na okoliczność konwencji wodorowej w Edmonton PAIH stworzył prezentację, przedstawianą podczas funkcjonowania polskiego stoiska.

Prezydent złożył również wizytę w pawilonie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu „Made in Poland”, gdzie rozmawiał z polskimi przedsiębiorcami. Wcześniej odbył także spotkanie z Prezes spółki ATCO Nancy Southern (więcej o spotkaniach na konwencji).

Prezes Piotr Kosowicz odbył szereg spotkań, na których przedstawiał projekt energetyki wodorowej spółki EcoEnergyH2 w obszarze miasta Świnoujście, które dzięki swojemu ogromnemu potencjałowi dla rozwoju technologii wodorowych, zostało określone jako obszar Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa.

Hub 1

Relacja zdjęciowa:

Hub 2

Oficjalny raport organizatora z Kanadyjskiej Konwencji Wodorowej 2024, który zawiera kompleksowy przegląd profili uczestników, najlepszych firm biorących udział w wydarzeniu i stanowisk, ekspozycji w mediach społecznościowych i mediach oraz statystyk głównego wydarzenia.