W dniu 15 listopada 2024 r. Piotr Kosowicz jako Prezes Zarządów EcoEnergyH2 oraz Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej brał udziału w polsko-niemieckiej konferencji wodorowej, organizowanej przez Politechnikę w Stralsundzie oraz Polsko-Niemiecką Sieć Informacyjno-Doradczą Euroregionu POMERANIA w Schwedt Oder, na której wygłosił wykład pt.: Potencjał synergii współpracy transgranicznej przedsiębiorstw w obszarze transformacji energetycznej Województwa Zachodniopomorskiego, Brandenburgii i Mecklenburgii Pomorza Przedniego, jako części bezpieczeństwa energetycznego Europy.
Konferencja ta odbyła się w ramach 31. sympozjum REGWA pt. “Energie odnawialne i technologie wodorowe” w dniach od 13 do 15 listopada 2024 roku.

Wydarzenie to miało na celu m. in. wzajemne informowanie się o rozwoju gospodarki wodorowej po polskiej i niemieckiej stronie, przedstawienie planów administracji publicznej, prezentację rozwiązań przedsiębiorców i naukowców, usieciowienie graczy z branży wodorowej.
Była to okazja, aby podzielić się wzajemnie refleksjami i wskazać nieco inne spojrzenie na wyzwania, przed którymi obecnie stoi zarówno Europa, jak i Świat.
Konferencja stała się bardzo dobrym miejscem, przeglądu obecnej sytuacji w realizacji projektów dekarbonizacyjnych w regionie, możliwości wykorzystania ich potencjału gospodarczego dla dobra wspólnego, oraz synergii dla skutecznego przeprowadzenia procesu transformacji energetycznej, szczególnie ważnej dla regionu POMERANIA, i jej oddziaływania w obszarze transgranicznym.
Z prezentowanych wystąpień wynikały myśli przewodnie obrazujące obecną sytuację, jak również wskazujące kierunki do dalszego działania, np.:
- … posiadane kontakty/relacje powinny przekształcać się w długoterminową współpracę…;
- … wyizolowane projekty ponoszą fiasko…;
- … należy tworzyć ponadregionalne konsorcja…;
- … wodór potrzebuje zintegrowanego systemu…;
- …koncentracja geograficzna – przestrzenna…;
- … tworzenie łańcucha dostaw… oraz uzyskanie efektu skali…;
Wskazano jako główne problemy dla rozwoju projektów – FINANSOWANIE oraz UZYSKIWANIE ZEZWOLEŃ.
W konkluzji do zgłaszanych uwag i przemyśleń, z uwzględnieniem nadchodzącego 2025 roku można przyjąć, iż proces transformacji energetycznej w Europie, aby mógł skutecznie i energicznie dalej się rozwijać i obejmować jak największe obszary, wymaga obecnie wypracowania i obrania nowego modelu biznesowego.
Czy zatem powołanie Transgranicznej Doliny Wodorowej POMERANIA, jako synergii regionów, nie będzie nowym wymiarem realizacji transformacji energetycznej i wyzwaniem na miarę nadchodzących lat?










